Závlahové systémy


Bez vody nie je život! To asi všetci vieme. Na to, aby sme mali okolo rodinného domu krásny trávnik a rastliny v dobrej kondícii, je potrebné ich nielen hnojiť, strihať, kosiť, vyplievať a iné, ale aj pravidelne a rovnomerne zavlažovať.

Samozrejme, že väčšinu záhrad by bolo možné zavlažovať aj záhradnou hadicou. Otázkou však ostáva, či majitelia budú mať dostatok času rastliny a trávnik pravidelne zavlažovať. Ak by si aj čas našli, potom ostáva otázka rovnomernosti, respektíve množstva dodanej vody daným rastlinám. Veľkou výhodou automatického závlahového systému je pravidelné a rovnomerné zavlažovanie rastlín a trávnika. Ak sa na závlahový systém myslí dostatočne skoro, ešte pri budovaní rodinného domu, potom je možné závlahu doviesť ešte aj ku kvetináčom s muškátmi na parapetoch okien, či na balkóne, do rôznych kvetináčov na terasách, do vyvýšených záhonov, takmer kdekoľvek.

Na záhradách okolo rodinných domov zvykneme budovať závlahové systémy profesionálnych renomovaných značiek, ako sú HUNTER, TORO, RAIN BIRD a iné. Takéto závlahové systémy fungujú dlhé roky bez väčších investícii. Veľkou výhodou je možnosť dopojenia rôznych senzorov a čidiel. Veľmi obľúbeným senzorom je tzv. SolarSync senzor od značky HUNTER, čo je solárny riadiaci systém, tzv. meteostanica, ktorá ako nadradený riadiaci systém upravuje dĺžku závlahy na základe nameranej dennej evapotranspirácie (výdaj vody z pôdy a rastlín). Systém sa skladá zo senzoru, ktorý nepretržite meria intenzitu slnečného žiarenia a teplotu vzduchu. Namerané údaje posiela do riadiacej jednotky a tá upravuje čas zálievky. V jesenných mesiacoch, keď je nízka teplota a nižší slnečný svit, riadiaca jednotka zvykne zalievať už len 10% z nastavenej hodnoty. V letných mesiacoch dokáže systém naopak predĺžiť čas zálievky až na 150%. Samozrejmosťou takéhoto čidla je aj čidlo dažďa, ktoré preruší zavlažovanie v prípade dažďa. Na menších záhradách, či terasách bytov sme však veľakrát montovali aj hobby značky ako sú GARDENA, RAIN a iné. Napriek jednoduchosti a nižšej cene aj takéto „závlahové časovače“ vedia zabezpečiť pravidelnosť a rovnomernosť závlahy. Väčšinou neposkytujú možnosť pripojiť žiadne senzory či čidlá, ak tak iba k niektorým sa dá dokúpiť dažďový senzor, čo zabezpečí, že systém nezalieva počas zrážok.

V súčasnej dobe sa čím ďalej, tým viac používajú aj moderné WIFI riadiace jednotky, ktoré je možné prepojiť s mobilmi. Neodporúčame však kedykoľvek vstupovať do nastavenia riadiacej jednotky a meniť nastavené hodnoty. Skôr odporúčame nechať zavlažovanie na rôzne senzory a čidlá, či už pôdne snímače vlhkosti, senzory množstva zrážok, spomínaný SolarSync systém a iné, ktoré pri správne doladenom systéme vedia relatívne presne vyhodnotiť potrebnú závlahovú dávku.  Taktiež odporúčame použitie kvalitných trysiek, napríklad MP rotator (ponúkané značkami HUNTER a TORO), ktoré sú odolnejšie voči účinkom vetra a prúdy s viacerými dráhami aplikujú vodu pomalšie a jednoliatejšie ako bežné trysky. Spotrebujú o 30% vody menej a vo veľkej miere znižujú odtokové množstvá.

To, akým spôsobom, ako často zavlažujeme, ovplyvňuje aj kondíciu pestovaných rastlín a trávnika. Neodporúčame záhradu (trávnik) zalievať každý deň a už vôbec nie dvakrát za deň. Napríklad ak trávnik zavlažujme každý deň v malom množstve, tak malé množstvo vody dokáže vsiaknuť do pôdy len plytko a tým pádom trávu „vychovávame“ tak, že korene sa tvoria plytšie. Nemajú dôvod rásť hlbšie. Keď však trávu zavlažujeme dvakrát do týždňa a väčšou dávkou, voda do pôdy vsiakne hlbšie a napriek tomu že vrchná vrstva pôdy, hlavne v letných mesiacoch, obschne, v hĺbke stále ostáva dostatok vody a korene sú nútené rásť hlbšie. Správne pestovaný zdravý trávnik korení v hĺbke aj 30 cm (závisí od typu trávnej zmesi). Takto pestovaný trávnik zvláda ľahšie rôzne výkyvy počasia, či choroby a škodcov. To isté platí o rastlinách pestovaných v záhonoch. Čo sa týka času zalievania počas dňa, odporúčame zalievať skoro ráno, pred východom slnka. Po rannej zálievke trávnik, ktorý sa zalieva postrekom, skôr obschne (steblá trávy) a tým sa znižuje možnosť šírenia rôznych patogénov.

Snáď najčastejšou nečakanou investíciou závlahových systémov zvyknú byť poškodené trysky po vertikulácii (prevzdušnení) trávnika. Preto odporúčame dávať veľký pozor pri takýchto úkonoch a jednotlivé trysky si označiť.

Čo sa týka pravidelnej údržby závlahových systémov, odporúčame pred zimou z celého závlahového systému vytlačiť, resp. vyfúkať všetku vodu tlakom vzduchu. Tak sa zabezpečí, že silný mráz nepoškodí žiadne komponenty závlahového systému.